LAKAS-CMD Members

(as of February 2024)

NCR

DIONISIO, ERNESTO "Ernix" JR.
1st District, Manila
TIENG, WILLIAM IRWIN C.
5th District, Manila
RILLO, MARVIN DE CASTRO
4th District, Quezon City
VARGAS, PATRICK MICHAEL "PM" D.
5th District, Quezon City
CAJAYON-UY, MARY MITZI L.
2nd District, Caloocan City
ASISTIO, DEAN
3rd District, Caloocan City
OLIVAREZ, EDWIN L.
1st District, Parañaque City
CALIXTO, ANTONINO G.
Lone District, Pasay City

REGION I

ARENAS, RACHEL
3rd District, Pangasinan
DE VENECIA, CHRISTOPHER
4th District, Pangasinan
GUICO, RAMON JR NAVAL
5th District, Pangasinan
ORTEGA, FRANCISCO PAOLO V P.
1st District, La Union
GARCIA, DANTE S.
2nd District, La Union

REGION II

ALBANO, ANTONIO "TONYPET"
1st District, Isabela
DY, IAN PAUL L.
3rd District, Isabela
TAN, JOSEPH S.
4th District, Isabela
DY, FAUSTINO "Mike" III T.
5th District, Isabela
DY V, FAUSTINO "Inno" A.
6th District, Isabela
CUA, MIDY N.
Lone District, Quirino
ALFONSO, BABY ALINE VARGAS
2nd District, Cagayan
LARA, JOSEPH "Jojo"
3rd District, Cagayan
CUARESMA, LUISA LLOREN
Lone District, Nueva Vizcaya

REGION III

SUANSING, MIKAELA ANGELA B.
1st District, Nueva Ecija
PASCUAL, EMERSAON "Emeng" D.
4th District, Nueva Ecija
ROMAN, GERALDINE BATISTA
1st District, Bataan
CRUZ, AMBROSIO "Boy" JR., CRUZ.
5th District, Bulacan
PLEYTO, SALVADOR "Ador" AQUINO
6th District, Bulacan
LAZATIN, CARMELO "JON" II B.
1st District, Pampanga
ARROYO, MA. GLORIA MACAPAGAL
2nd District, Pampanga
GONZALES, AURELIO "DONG" JR. D.
3rd District, Pampanga
KHONGHUN, JEFFERSON "Jay" F.
1st District, Zambales
MANIQUIZ, DORIS "Nanay Bing" E.
2nd District, Zambales

REGION IV-A

REVILLA, RAMON JOLO III BAUTISTA
1st District, Cavite
REVILLA, LANI MERCADO
2nd District, Cavite
LUISTRO, GERVILLE "Jinky" R.
2nd District, Batangas
ALONTE, MARLYN "Len" B.
Lone District, City of Biñan, Laguna
HERNANDEZ, CHARISSE ANNE
Lone District, Calamba
MATIBAG, MA. RENE ANN LOURDES G.
1st District, Laguna
RUTH MARIANO-HERNANDEZ
2nd District, Laguna
AMANTE, LORETO S.
3rd District, Laguna
NOGRALES, JUAN FIDEL FELIPE FUENTES
4th District, Rizal
SUAREZ, DAVID "Jay-Jay" C.
2nd District, Quezon

REGION IV-B

PANALIGAN, ARNAN C.
1st District, Oriental Mindoro

REGION V

SALCEDA, JOEY SARTE
2nd District, Albay
TALLADO, JOSEFINA B.
1st District, Camarines Norte
PANOTES, ROSEMARIE C.
2nd District, Camarines Norte
KHO, RICARDO T.
1st District, Masbate
KHO, OLGA "ARA" T.
2nd District, Masbate
KHO, WILTON "TONTON" T.
3rd District, Masbate

REGION VI

CASTRO, JANE TAN
2nd District, Capiz
GARIN, JANETTE L.
1st District, Iloilo

REGION VII

AUMENTADO, MARIA VANESSA “Van-Van” C.
2nd District, Bohol
GALEOS, EDSEL A.
2nd District, Cebu
OUANO-DIZON, EMMARIE "Lolypop" M.
Lone District, City of Mandaue
CHAN, MA. CYNTHIA "CINDI" K.
Lone District, Lapu-Lapu City
LAGON, DAPHNE ARIAS
6th District, Cebu
RAMA, EDUARDO "EDU" ROA JR.
2nd District, Cebu City

REGION VIII

YAP, CHRISTOPHERSON "Coco" M.
2nd District, Southern Leyte
ABUNDA, MARIA FE
Lone District, Eastern Samar
ROMUALDEZ, FERDINAND MARTIN GOMEZ
1st District, Leyte
ESPINA, GERARDO JR. JIMENEZ
Lone District, Biliran

REGION IX

DALIPE, MANUEL JOSE MENDOZA
2nd District, Zamboanga City
PALMA, WILTER YAP
1st District, Zamboanga Sibugay
EUDELA, ANTONIETA RAMISO
2nd District, Zamboanga Sibugay
UY, ROBERTO "PINPIN" JR.
1st District, Zamboanga del Norte
LABADLABAD, GLONA G.
2nd District, Zamboanga del Norte

REGION X

FLORES, JONATHAN KEITH T.
2nd District, Bukidnon
ROMUALDO, JURDIN JESUS "JJ" M.
Lone District, Camiguin
UNABIA, CHRISTIAN SIVILA
1st District, Misamis Oriental
OAMINAL, SANCHO FERNANDO "ANDO" F.
2nd District, Misamis Occidental
DIMAPORO, MOHAMAD KHALID Q.
1st District, Lanao del Norte
DIMAPORO, SITTIE AMINA QUIBRANZA
2nd District, Lanao del Norte
REGENCIA, CELSO G.
Lone District, Iligan City
SUAN, LORDAN G.
1st District, Cagayan de Oro City

REGION XI

GARCIA, VINCENT
2nd District, Davao City
ZAMORA, MARIA CARMEN "Maricar" S.
1st District, Davao De Oro
DUJALI, ALAN
2nd District, Davao del Norte
ALMARIO, CHEENO MIGUEL "Cheen"
2nd District, Davao Oriental
BAUTISTA, CLAUDE
Lone District, Davao Occidental

REGION XII

SOLON, STEVE C.
Lone District, Sarangani
SAKALURAN, PRINCESS RIHAN MANGUDADATU
1st District, Sultan Kudarat
SANTOS, MA. ALANA SAMANTHA TALIÑO
3rd District, Cotabato
MIGUEL, PETER B.
2nd District, South Cotabato

REGION XIII

MATUGAS, FRANCISCO JOSE "Bingo" FORCADILLA II
1st District, Surigao del Norte

CARAGA

AQUINO, JOSE "JOBOY" II SABIJON
1st District, Agusan del Norte
CORVERA, DALE B.
2nd District, Agusan del Norte
ECLEO, ALAN 1 BURAY
Lone District, Dinagat Islands

BARMM

MASTURA, SITTIE SHAHARA "Dimple" IBRAHIM
1st District, Maguindanao
ADIONG, ZIAUR-RAHMAN ALONTO
1st District, Lanao del Sur
BALINDONG, YASSER ALONTO
2nd District, Lanao del Sur
TAN, SAMIER A.
1st District, Sulu
ARBISON, MUNIR JR. NAPII
2nd District, Sulu